İSTANBUL 000-000-0000

Derin doku masajı nedir?

Derin doku masajı, esas olarak suşlar ve spor yaralanmaları gibi kas-iskelet sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir masaj tekniğidir. Kaslarınızın ve bağ dokularınızın iç katmanlarını hedeflemek için yavaş, derin vuruşlar kullanarak sürekli basınç uygulamayı içerir. Bu, bir yaralanmanın ardından oluşan yara dokusunun parçalanmasına ve kas ve dokudaki gerilimi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca kan akışını artırarak ve iltihabı azaltarak daha hızlı iyileşmeyi teşvik edebilir.

Derin doku masajı nedir sorusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Derin doku masajının faydaları nelerdir?

Derin bağ masajı hem fiziksel hem de psikolojik faydalar sağlar. Rahatlamaya odaklanan diğer masaj tekniklerinin aksine, kas ağrısını tedavi etmeye ve sertliği artırmaya yardımcı olur. Ama yine de zihinsel olarak gevşemenize yardımcı olabilir.

59 katılımcının yer aldığı bir 2014 çalışması, kronik bel hastalarında ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Yazarlar, etkilerini ibuprofen (Advil) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların etkilerine benzetti .

İnsanlar ayrıca derin bağ masajının şu konularda yardımcı olduğunu da bildirdiler:

  • Spor yaralanmaları
  • fibromiyalji
  • plantar fasiit
  • yüksek tansiyon
  • siyatik
  • tenisci dirseği
derin doku masajı
derin doku masajı

İsveç masajıyla karşılaştırıldığında nasıldır? 

İsveç masajı iki farklı masaj terapisidir. Her ikisi de aynı vuruşlardan bazılarını kullanır, ancak farklı kullanımları vardır ve kullanılan basınç miktarı söz konusu olduğunda büyük ölçüde değişir.

İki masaj arasındaki temel farklar şunlardır:

  • Kullanım amacı. Öncelikle kronik ağrı ve kas ve sporla ilgili yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır. İsveç masajı esas olarak gevşemeyi desteklemek ve bilgisayar başında oturmak gibi günlük aktivitelerin neden olduğu kas gerginliğini azaltmak için kullanılır.
  • Basınç. İsveç masajı, derin doku masajından çok daha az gerginlik kullanan daha nazik bir masaj şeklidir. Her iki tip de dokularınızı yoğurmak ve manipüle etmek için avuç içi ve parmakların kullanılmasını içerir, ancak dirsekler ve ön kollar sırasında daha fazla basınç uygulamak için de kullanılabilir.
  • Odak alanı. Kaslarınızın iç katmanlarını hedef alır. Ana kas gruplarınızdaki ve eklemlerinizdeki kas ve tendon yaralanmalarını, ağrıyı ve sertliği tedavi etmek için kullanılır. İsveç masajı, yüzeysel kas katmanlarını hedefler ve vücudunuzun boyun, omuzlar ve sırtınız gibi en fazla gerginliği tutma eğiliminde olan bölgelerine odaklanır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.